24 квітня, у парку «Приозерний» учні ЗОШ № 3 за допомогою вистави  спробували пояснити перехожим, чому не можна спалювати листя та як правильно поводитись із таким видом відходів. Чому виникла така ідея, хто працював над проектом, як допомагала міська влада і чому це важливо для міста та його мешканців – читайте в матеріалі.

Основними слухачами заходу були мешканці прилеглих будинків (найбільше – мами з дітьми), які зазвичай у цей час бувають у «Приозерному». Захід відбувався у формі вистави, де радіоведуча по черзі задавала запитання фахівцям різного профілю, що вони думають про спалювання листя. На це запитання відповідали еколог, терапевт, науковець, фахівець енергоефективності та юрист. Звісно, «еколог» та «терапевт» зазначали, що спалювання листя шкодить здоров’ю (при цьому, терапевт підкреслив, що статистика захворювань, пов’язаних із несприятливими екологічними факторами, на жаль, не ведеться). «Науковець» переконував, що компостування листя – річ корисна і дає якісний ґрунт, а також давав поради, як правильно організувати компостування.  «Юрист» нагадував, що спалювання листя – це адміністративне  правопорушення, яке карається штрафом від 340 до 1360 грн.

Як розповіла нам координаторка проекту – заступниця директора ЗОШ № 3 з виховної роботи Олена Ошуркова, захід відбувся в рамках освітнього проекту «Відкривай Україну».  «У рамках цього проекту молодь Броварської школи №3, якій від 13 до 16 років, вчиться працювати у великих проектах, –  розповіла пані Олена.  –  Завдяки проекту, учасники команди «Гарт» отримують досвід і знання, яких не вчать у школі, починають вірити у власні сили, вчаться працювати у команді, виявляють громадянську активність. Одним із напрямків проектів є екологія». Тому на власній сторінці команди в ФБ багато інформації щодо проблеми зі спалювання листя в Броварах.

Олена Ошуркова із учасниками проекту

«У рамках проекту ми запросили професійного фотографа, який допоміг із «візуальною частиною», а один із учнів нашої школи – Микола Сорокін – розробив майже професійний веб-дизайн інформаційного борду», – каже Олена Ошуркова.

Потім учасники команди звернулися до міського голови Ігоря Сапожка з пропозицією розмістити розроблений макет інформаційного борда в якості соціальної реклами. Міська влада підтримала активістів: два таких борди розміщено по вул. Київській та вул. Я. Мудрого.

У рамках проекту члени команди проводили опитування мешканців мікрорайонів Пекарня та Геологорозвідка задля з’ясування найактуальніших  проблем із екології та благоустрою, навчалися сортувати відходи прямо на території ЗОШ № 3. Навіть із відокремленням органічних відходів. «Із сортуванням відходів та навчанням учнів щодо нюансів цієї справи нам постійно допомагає ТОВ «Вторма ЮА», –  наголошує Олена Ошуркова.

Іформацію про шкідливість спалювання листя та протиправність таких дій також озвучать батькам на загальних зборах школи. «Враховуючи, що школа розташована саме посеред приватного сектора, сподіваємось, донесена інформація матиме  ефект. Ми віримо, що «вода камінь точить», що не можна залишатися осторонь такої суспільно важливої проблеми. Варто пам’ятати, скільки серед нас алергіків та людей зі слабким здоров’ям, треба поважати один одного»,  – підсумовує пані Олена.

Проблема  спалювання листя для Броварів настільки актуальна, що майже щодня з цього приводу містяни активно дискують у соціальних мережах. Загалом проблему можна розділити на дві частини: офіційну (повноваження влади) та ментальну (побутові звички населення). Доки офіційні посадові особи не каратимуть порушників реальними штрафами, на жаль, частина громадян продовжить протиправне спалювання залишків рослинності. Інша проблема – ментальна: для певного кола осіб така поведінка – суто традиція, і зміни відбудуться лише за умови постійного інформування про те, що навіть епізодичне спалювання листя наносить велику шкоду здоров’ю як тих, хто палить, так і цілому мікрорайону.

Школярі, які долучились до екологічного проекту, це вже зрозуміли і можуть пояснити іншим.

Фото  авторки та зі сторінки команди у FB 

Поділитися новиною:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *