Мешканці приватних садиб поки що мають самостійно вирішувати, як утилізовувати опале листя на своїх ділянках. Чиновники ще не домовились, яким чином допомогти людям у цьому питанні. Водночас, за результатами експерименту із вивезенням листя із загальноміських територій, можливо, налагодять схожу схему і для «приватників» – весною чи восени наступного року. Про це  розповів Юрій Жимайлов, головний еколог Броварів.

Як зазначив Юрій Жимайлов під час останньої оперативної наради за участі міського голови, містом нещодавно прокотились морози. Тому очікують значне випадання листя із дерев. А за тим – різке збільшення випадків його спалювання, перш за все жителями приватного сектора. Водночас, зі слів головного еколога, вже зараз люди багато палять листя.

Міський голова Ігор Сапожко зауважив, що про проблему сповіщали поліцію. Однак її необхідно вирішувати не лише за допомогою правоохоронців. На думку мера, треба дати можливість «приватникам» купувати спеціальні пакети, щоби в них можна було збирати листя, а служби вивозили його на утилізацію.

Мер дав указівку знайти компроміс для вирішення питання. Утім, як зауважив Юрій Жимайлов нашим журналістам, наразі про вивезення листя з приватних садиб не йдеться. Головний еколог зазначив, що спочатку відпрацюють систему із ЖЕКами та іншими комунальними підприємствами. У разі успіху спробують налагодити вивезення із приватних ділянок, але вже весною або восени 2019 року.

Нагадаємо, наприкінці вересня чиновники вирішили утворити на території кладовища по вул. Перонній «листівник», куди звозитимуть рослинні відходи із загальноміських територій. Як запевнив Юрій Жимайлов, полігон уже працює. Комунальники нагромаджують там листя, яке самостійно перегниватиме, як у компостній купі.

Юрій Жимайлов також зауважив, що гарні господарі зазвичай самостійно вирішують питання утилізації листя. Зокрема, створюючи вже згадані компостні купи на подвір’ях, лише менших розмірів. А додавши туди спеціальні бактерії, листя розкладеться за місяць-півтора, зменшившись у об’ємі в десятки разів. У результаті хазяї ще й отримають натуральне добриво.

Інші екологи наводять іще декілька способів використання опалого листя. На сайтах різних державних відомств чи органів місцевого самоврядування можна знайти інструкції, які зводяться до декількох пунктів. По-перше, листям можна утеплювати на зиму квітники, кущі та дерева. По-друге, рослинні залишки можна просто прикопати у землю. Або ж – не робити з листям нічого, залишивши просто на ґрунті.

Нагадаємо, що за спалювання листя передбачена відповідальність. Винуватець може отримати штраф – до 1700 грн. А у випадку пошкодження рослинності (небезпечним способом) можна сісти до в’язниці. Підпалювача можуть позбавити волі на строк до 10 років.

Тим часом екологи не втомлюються нагадувати, що дим від спалювання листя надзвичайно шкідливий. Його вдихання може викликати низку захворювань – від подразнень слизової поверхні носоглотки до складних легеневих і алергійних недуг, токсичних отруєнь, а також смертельно небезпечного раку.

Поділитися новиною:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *